Beskrivning
Produktbeskrivning:Denna riddarsporre är mycket vacker som snittblomma men imponerar även i rabatten med sina otroligt fina färger!
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Delphinium consolida Fancy Smokey Eyes |
| Blomfärg: | Vit med lila toner |
| Blomningstid: | Juni-Augusti |
| Höjd: | 120cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Augusti-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 100st |







