Beskrivning
Produktbeskrivning:Solros Buttercream F1
Lättodlad solros med vackra, milt ljusgula blommor. Blommorna är underbara i bukett och då sorten är pollenfri slipper man pollenfläckar på duken. Kan behöva stöd.
Förodling:
Fyll krukan med 2/3 gödslad blomjord och resten såjord. Så 1-2 frö/kruka i den fuktade såjorden. Ställ i rumstemp. Håll fuktigt. Spara 1 planta/kruka, nyp av övriga. Ställ ljust och svalare. Vattna och ge näring. Utplantera efter frost.
Direktsådd:
Jämna till jorden och vattna före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Helianthus annuus Buttercream F1 |
| Blomfärg: | Cremevit |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 100cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Räcker till: | 7-9st |







