Beskrivning
Produktbeskrivning:Stjärnvädd Paper Moon
Vackert och speciellt utseende. Blommar med vita blommor som snabbt vissnar och utvecklas till vackra stjärnformer. Kan behöva stöd. Spara som eternell till vinterns buketter.
Förodling:
Så glest på fuktad såjord. Täck med jord. Håll fuktigt, täck med plast eller ställ i minidrivhus. Låt gro i rumstemp. Efter uppkomst, ljust och svalare. När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1 planta/kruka i gödslad jord. Utplantera efter frost.
Direktsådd:
Vattna i såfåran innan sådd. Håll fuktigt tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lomelosia stellata Paper Moon |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 60cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April |
| Direktsås: | Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 35st |
| Räcker till: | 15-20 plantor |







