Beskrivning
Produktbeskrivning:
En sober Kalmia med klasar av mycket mörkt vinräda, nästan svarta, skålformade blommor med vit till gråvit kant och mitt. Utblomningen av klasarna sker successivt så det finns alltid vackra perforerade ljusa knoppar samtidigt som utslagna blommor vilket skapar en fin kontrast mot dom mörka blommorna. Mörkgröna elliptiska städsegröna blad.
mörkt vinröd m vit mitt&kant, maj-juni, mörkgrön städsegrön, 1,6m, sol-halvs, zon 1-5, surjord.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Kalmia latifolia Mitternacht |
| Blomfärg: | Medelstora, skålformade klasar, mörkt vinröda med vit mitt och vit kant |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Mörkgrön |
| Höjd: | 160 cm |
| Bredd: | 120-160 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Surjord, städsegrön |
| Latinskt namn: | Kalmia latifolia Mitternacht |
| Blomfärg: | Medelstora, skålformade klasar, mörkt vinröda med vit mitt och vit kant |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Långsmala till elliptiska, mörkgröna och blanka; vintergrön |
| Höjd: | 160 cm |
| Bredd: | 120-160 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Surjord, städsegrön |







