Beskrivning
Produktbeskrivning:
gröna lansettformade blad, vintergrön, purpurröda stammar, 2,5–3,5 m, halvsk, sk, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Fargesia nitida Volcano |
| Bladfärg: | Gröna lansettformade blad, vintergrön, purpurröda stammar |
| Höjd: | 250 – 350 cm |
| Läge: | Halvskugga till skugga |
| Växtsätt: | Upprätt |
| Lämplig till: | Häck, invid vatten, kruka, rabatt, solitär |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 cm |
| Antal / m²: | 1 st |
| Härdighet: | Zon 1 – 4 |
| Krukstorlek: | 60-80 C5 |
| Övrigt: | Vintergrön, undvik allt för stark sol |
| Rotsystem: | Ytligt och tätt |
| Latinskt namn: | Fargesia nitida Volcano |
| Blomningstid: | Sällan blommande |
| Bladfärg: | Mörkgröna, smala lansettformade, vintergrön, purpurröda stammar |
| Färg, ax / vippa: | Diskreta grönaktiga vippor |
| Höjd: | 250–350 cm |
| Läge: | Halvskugga till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, upprätt till lätt fontänformad, tät, klumpbildande, ej spridande |
| Lämplig till: | Solitär, gruppplantering, häck, vindskyddad plats |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 cm |
| Antal / m²: | 1 st |
| Härdighet: | Zon 1–4 |
| Krukstorlek: | 60-80 C5 |
| Övrigt: | Vintergrön, undvik allt för stark sol |
| Rotsystem: | Ytligt och tätt |







