Beskrivning
Produktbeskrivning:
Extremt rik och långblommande sort som blommar med stora, konformade, limegröna knoppar till krämvita blomklasar som övergår till rosa nyanser.
Mattgröna svagt tandade blad med gyllengul höstfärg.
Lågväxande, kompakt, buskigt och stabilt växtsätt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Bobo ® |
| Blomfärg: | Tätt fyllda, upprätta blomkoner 20–25cm i vitt till ljust rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Små, avlånga blad i mattgrön nyans med tydlig ådring; höstfärg i ljust gult; grenverk grågrönt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, kompakt och rundad buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Bobo ® |
| Blomfärg: | Tätt fyllda, upprätta blomkoner 20–25cm i vitt till ljust rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Små, avlånga blad i mattgrön nyans med tydlig ådring; höstfärg i ljust gult; grenverk grågrönt |
| Höjd: | cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, kompakt och rundad buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Bobo ® |
| Blomfärg: | Tätt fyllda, upprätta blomkoner 20–25cm i vitt till ljust rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Små, avlånga blad i mattgrön nyans med tydlig ådring; höstfärg i ljust gult; grenverk grågrönt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, kompakt och rundad buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Bobo ® |
| Blomfärg: | Tätt fyllda, upprätta blomkoner 20–25cm i vitt till ljust rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Små, avlånga blad i mattgrön nyans med tydlig ådring; höstfärg i ljust gult; grenverk grågrönt |
| Höjd: | 100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, kompakt och rundad buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Bobo ® |
| Blomfärg: | Vit som övergår till rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, kompakt och rundad buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Bobo ® |
| Blomfärg: | Tätt fyllda, upprätta blomkoner 20–25cm i vitt till ljust rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Små, avlånga blad i mattgrön nyans med tydlig ådring; höstfärg i ljust gult; grenverk grågrönt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, kompakt och rundad buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Bobo ® |
| Blomfärg: | Tätt fyllda, upprätta blomkoner 20–25cm i vitt till ljust rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Små, avlånga blad i mattgrön nyans med tydlig ådring; höstfärg i ljust gult; grenverk grågrönt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, kompakt och rundad buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







