Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, storblo, 2-3m, juli-sept, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, konformade blommor 25–30cm som mognar från krämvitt till rosa och rödbrunt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett ovala, mattgröna blad med grov sågtandning; höstfärg i gult till brons; äldre grenar ljusbruna och något fårade |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kraftigväxande, hög och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, konformade blommor 25–30cm som mognar från krämvitt till rosa och rödbrunt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett ovala, mattgröna blad med grov sågtandning; höstfärg i gult till brons; äldre grenar ljusbruna och något fårade |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kraftigväxande, hög och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, konformade blommor 25–30cm som mognar från krämvitt till rosa och rödbrunt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett ovala, mattgröna blad med grov sågtandning; höstfärg i gult till brons; äldre grenar ljusbruna och något fårade |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kraftigväxande, hög och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, konformade blommor 25–30cm som mognar från krämvitt till rosa och rödbrunt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kraftigväxande, hög och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, konformade blommor 25–30cm som mognar från krämvitt till rosa och rödbrunt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett ovala, mattgröna blad med grov sågtandning; höstfärg i gult till brons; äldre grenar ljusbruna och något fårade |
| Höjd: | cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kraftigväxande, hög och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, konformade blommor 25–30cm som mognar från krämvitt till rosa och rödbrunt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett ovala, mattgröna blad med grov sågtandning; höstfärg i gult till brons; äldre grenar ljusbruna och något fårade |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kraftigväxande, hög och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, konformade blommor 25–30cm som mognar från krämvitt till rosa och rödbrunt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett ovala, mattgröna blad med grov sågtandning; höstfärg i gult till brons; äldre grenar ljusbruna och något fårade |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kraftigväxande, hög och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Grandiflora |
| Blomfärg: | Stora, konformade blommor 25–30cm som mognar från krämvitt till rosa och rödbrunt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Brett ovala, mattgröna blad med grov sågtandning; höstfärg i gult till brons; äldre grenar ljusbruna och något fårade |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kraftigväxande, hög och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







