Beskrivning
Produktbeskrivning:
krämvit sen rosa, juli-sept, 1,5m, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Candlelight ® |
| Blomfärg: | Stora, täta koner, krämvita som övergår i mjukt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Äggrunda, friskt gröna; gul höstton kan förekomma |
| Höjd: | 150 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Candlelight ® |
| Blomfärg: | Stora, täta koner, krämvita som övergår i mjukt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Candlelight ® |
| Blomfärg: | Stora, täta koner, krämvita som övergår i mjukt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Äggrunda, friskt gröna; gul höstton kan förekomma |
| Höjd: | 150 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







