Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit sen lite rosa jätte stora blommor, juli-sept, 1-1,5m, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Silver Dollar ® |
| Blomfärg: | Runda till svagt konformade blomklasar 30–35cm i vitt med silverton |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Blanka, gröna blad med kraftig tandning; höstfärg i gult; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, bred buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Silver Dollar ® |
| Blomfärg: | Runda till svagt konformade blomklasar 30–35cm i vitt med silverton |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, bred buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Silver Dollar ® |
| Blomfärg: | Runda till svagt konformade blomklasar 30–35cm i vitt med silverton |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Blanka, gröna blad med kraftig tandning; höstfärg i gult; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, bred buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Silver Dollar ® |
| Blomfärg: | Runda till svagt konformade blomklasar 30–35cm i vitt med silverton |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Blanka, gröna blad med kraftig tandning; höstfärg i gult; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, bred buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Silver Dollar ® |
| Blomfärg: | Runda till svagt konformade blomklasar 30–35cm i vitt med silverton |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Blanka, gröna blad med kraftig tandning; höstfärg i gult; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, bred buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Silver Dollar ® |
| Blomfärg: | Runda till svagt konformade blomklasar 30–35cm i vitt med silverton |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Blanka, gröna blad med kraftig tandning; höstfärg i gult; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, bred buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







