Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit sen rosa, 50cm, juli-sept, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Polestar ® |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 50 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Polestar ® |
| Blomfärg: | Vit senare rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 50 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Polestar ® |
| Blomfärg: | Blomklasar 30–35cm i vitt med subtila rosa kanter senare |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Medelgröna blad med matt yta; höstfärg i gulorange; unga skott rödtonade |
| Höjd: | 50 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, tät och elegant buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







