Beskrivning
Produktbeskrivning:
En läcker serratasort med mörka, nästan svarta, elliptiska, glänsande blad som kontrasterar fint med flata blomställningar med ljusa knoppar och rosa, senare mörkrosaröda, enkla blommor som sommaren till senhösten. Har jorden lägre ph så blir blomningen mera lila. Står växten i mer skugga blir bladen grönare i nyansen. Fina höstfärger i eldrött.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea serrata Daredevil |
| Blomfärg: | Platta blomklasar 10–15cm i intensivt purpurrött till blåviolett (pH‑påverkat) |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Purpurfärgade blad |
| Höjd: | 80-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, rundad buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik och fuktighetshållande mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Eldröd höstfärg |
| Latinskt namn: | Hydrangea serrata Daredevil |
| Blomfärg: | Platta blomklasar 10–15cm i intensivt purpurrött till blåviolett (pH‑påverkat) |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Medelgröna blad med fin sågtandning; höstfärg i rödorange; grenverk rödtonade |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, rundad buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik och fuktighetshållande mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Eldröd höstfärg |
| Latinskt namn: | Hydrangea serrata Daredevil |
| Blomfärg: | Platta blomklasar 10–15cm i intensivt purpurrött till blåviolett (pH‑påverkat) |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Medelgröna blad med fin sågtandning; höstfärg i rödorange; grenverk rödtonade |
| Höjd: | 80-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, rundad buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik och fuktighetshållande mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Eldröd höstfärg |
| Latinskt namn: | Hydrangea serrata Daredevil |
| Blomfärg: | Platta blomklasar 10–15cm i intensivt purpurrött till blåviolett (pH‑påverkat) |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Medelgröna blad med fin sågtandning; höstfärg i rödorange; grenverk rödtonade |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, rundad buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik och fuktighetshållande mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Eldröd höstfärg |







