Beskrivning
Produktbeskrivning:
Låg halvt vintergrön marktäckare med vackert grönvitgulrosa brokigt bladverk, röda välvda stjälkar.
Gula, enkla skålformade blommor med många ståndare som ser ut som en tofs.
Lågväxande, tätt, rundat och tuvbildande växtsätt.
Rådjursresistent.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hypericum x moserianum Tricolor |
| Blomfärg: | Gul |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Bladfärg: | Grönvitgulrosa blad |
| Höjd: | 30-45 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, tätt och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 – 70 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Halvt vintergrön |
| Latinskt namn: | Hypericum x moserianum Tricolor |
| Blomfärg: | Stora, klargula blommor, kronblad med lätt brunton och dekorativ mitt |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Blad i grön, krämvit och rosa brokig ton; höstfärg: svagt gul, Halvt vintergrön |
| Höjd: | 30-45 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, tätt och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 – 70 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Halvt vintergrön |







