Beskrivning
Denna aster heter Unicum Mix och det är en färgblad blandning av gul, lila, rosa och purpurblå. Denna sort blir ca 50-60 cm hög och blommorna är 8-10 cm i diameter.
Aster Unicum Mix trivs bäst i väldränerad jord i soligt läge. Lämplig som snittblommor och håller i vatten i ca 10-12 dagar. Tål frost. Aster är ettårig men plantan sätter gärna frö och återkommer då året därpå.
Odling av aster: Du kan både direktså och förodla aster. Om du direktsår på odlingsplatsen gör du det i maj. Förodling ger tidigare blomning. Så då fröerna inomhus under våren inomhus i såjord, temperatur 18-25 grader. Plantan planteras ut efter avhärdning när risken för frost är över.
| Portionsmängd: | 225-240 frö |
| Färg: | Blandad |
| Höjd: | 50-60 cm |
| Såtid: | Mar-Apr |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Utvecklingstid: | 90 dagar |
| Skördetid: | Jul-Okt |
| Sådjup: | 0,5 cm |
| Radavstånd: | 30 cm |
| Plantavstånd: | 30 cm |
| Växtläge: | Sol |
| Årlighet: | Ettårig |
| Engelskt namn: | China Aster ’Unicum Mix’ |
| Latinskt namn: | Callisterphus chinesis |







