Beskrivning
Produktbeskrivning:Villa Roma’ White & Rose
En doftande, låg luktärt med utbrett växtsätt i ljuvligt romantisk färgskala. Fin i amplar eller som marktäckare. Trivs i näringsrik och väldränerad jord. Vattna och ge näring regelbundet. För rikligare blomning klipps vissna blommor bort efterhand. Blötlägg fröna ett par timmar före sådd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lathyrus odoratus Villa Roma White & Rose |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 25cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 28st |
| Räcker till: | 14-16 plantor |
| Egenskaper: | Doft |







