Beskrivning
Piplök, även kallad vårlök, har en mild smak som påminner lite om purjo. Den är lättodlad i hemträdgården. God färsk, används som lök eller purjo. God i soppor, sallader m.m.Odling av vårlök och piplök: Lök trivs bäst i jordar med rel högt ph-värde. Kalka därför vid behov i god tid före sådd. Så direkt på växtplalsen i april-juni, i flera omgångar. Så grunt. Gror efter 15-20 dagar. Skörda efter hand som plantorna växer till, ca 10-15 mm i diameter vid roten.En fröpåse räcker till ca 150 plantor.
| Artikel nr | 7801 |
|---|---|
| Såperiod | April-Juni |
| Växtsätt | Fristående |
| Plantavstånd | 3 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Allium fistulosum |
| Periodskörd | Juli-Sept |
| Räcker till |
ca 150 plantor |







