Beskrivning
Produktbeskrivning:aprikosrosa, juni-aug, 90cm, sol, frösår sig.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lychnis chalcedonica Carnea |
| Blomningstid: | Juni till Augusti |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 90 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Upprätt |
| Lämplig till: | Rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 8 st |
| Härdighet: | A |
| Blomningstid: | Juni till Augusti |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 90 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Upprätt |
| Lämplig till: | Rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 8 st |
| Härdighet: | A |







