Beskrivning
Produktbeskrivning:
ljusgul/röd, april-maj, 1,5-2m, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia cylindrica Lv Ching (Sunrise) |
| Blomfärg: | Ljusgul/röd |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Svag doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia cylindrica Lv Ching (Sunrise) |
| Blomfärg: | Ljusgul med rosaröd till rödtonad utsida; upprätta tulpanformade blommor. |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Stora, brett elliptiska till ovala blad, friskt gröna med hel kant; gul höstfärg. |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt till smalt rundat träd med genomgående stam. |
| Jord: | Djup, mullrik och väldränerad jord med jämn fuktighet; föredrar svagt sur jord. |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







