Beskrivning
Produktbeskrivning:
mörk lilaröd, doftar, april-maj, 2-3m, sol, halvskugga, zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia Black Tulip ® |
| Blomfärg: | Mörkt vinröda, tulpanformade blommor – ovanligt fyllig färg, knopp mörkröd |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Lätt söt doft |
| Bladfärg: | Stora, äggrunda blad i friskt grönt; höstfärg i gulbrunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt till vasformigt träd med kraftig blomning i yngre ålder |
| Jord: | Djup, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia Black Tulip ® |
| Blomfärg: | Mörkt vinröda, tulpanformade blommor – ovanligt fyllig färg, knopp mörkröd |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Lätt söt doft |
| Bladfärg: | Stora, äggrunda blad i friskt grönt; höstfärg i gulbrunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt till vasformigt träd med kraftig blomning i yngre ålder |
| Jord: | Djup, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia Black Tulip ® |
| Blomfärg: | Mörkt vinröda, tulpanformade blommor – ovanligt fyllig färg, knopp mörkröd |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Lätt söt doft |
| Bladfärg: | Stora, äggrunda blad i friskt grönt; höstfärg i gulbrunt |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt till vasformigt träd med kraftig blomning i yngre ålder |
| Jord: | Djup, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia Black Tulip ® |
| Blomfärg: | Mörkt vinröda, tulpanformade blommor – ovanligt fyllig färg, knopp mörkröd |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Lätt söt doft |
| Bladfärg: | Stora, äggrunda blad i friskt grönt; höstfärg i gulbrunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt till vasformigt träd med kraftig blomning i yngre ålder |
| Jord: | Djup, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia Black Tulip ® |
| Blomfärg: | Mörkt vinröda, tulpanformade blommor – ovanligt fyllig färg, knopp mörkröd |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Lätt söt doft |
| Bladfärg: | Stora, äggrunda blad i friskt grönt; höstfärg i gulbrunt |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt till vasformigt träd med kraftig blomning i yngre ålder |
| Jord: | Djup, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







