Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia Randy |
| Blomfärg: | Rosa till purpurröda, tulpanformade blommor med ljus insida, 10–12cm, knopp purpurröd |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Söt mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, gröna blad med jämn kant; höstfärg i gult |
| Höjd: | 300-450cm |
| Bredd: | 250-350 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Flerstammigt träd eller buske med upprätt växtsätt |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och något fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |







