Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia figo # Hedgetag ® |
| Blomfärg: | Små, krämvita blommor med lila kant, vanilj‑ och bananlik doft, knopp krämgul |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Medel fruktig doft |
| Bladfärg: | Läderartade, mörkgröna, vintergröna (i milda zoner); ingen höstfärg |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Buskform med tät, häckliknande växt |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och något fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – (2) |







