Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Liriodendron tulipifera |
| Blomfärg: | Gröngula, tulpanformade blommor med orange bas |
| Blomningstid: | Juni |
| Doft: | Mild, kryddig doft |
| Bladfärg: | Karaktäristiska, fyrflikiga blad i ljusgrönt; höstfärg i lysande gult |
| Höjd: | 1200-1800 cm |
| Bredd: | 600-1000 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Högt träd med rak stam och bred krona |
| Jord: | Djup, fuktighetshållande och väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 600 – 800 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Tålig: | Stadstålig |







