Beskrivning
Produktbeskrivning:
stor, fast krispigt gulvitt saftigt frukttkött, syrligt med lätt kryddig söt smak, plockas sept, ätmogen sept-okt, kan lagras till jan, dessert och bordsfrukt, bra till ekologisk odling, grönt kulturarv, sol, zon 1-5, god motståndskraft mot skorv.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Stor med fast, saftigt och krispigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Syrlig med en lätt kryddig sötma |
| Skörd: | September, ätmogen September – Oktober, kan lagras till Januari |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Brunnsäpple, Charlamovsky, Discovery, Filippa, Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Lobo, Mio, Röd Melba, Signe Tillisch, Silvia, Sävstaholm, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Frukt: | Stor med fast, saftigt och krispigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Syrlig med en lätt kryddig sötma |
| Skörd: | September, ätmogen September – Oktober, kan lagras till Januari |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Brunnsäpple, Charlamovsky, Discovery, Filippa, Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Lobo, Mio, Röd Melba, Signe Tillisch, Silvia, Sävstaholm, Transparente Blanche, Åkerö |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 5 |







