Beskrivning
Produktbeskrivning:medelstor, fast vitrosa saftigt fruktkött, svagt syrligt med söt smak, mognar sept-okt, dessert och bordsfrukt, bra till ekologisk odling, bra äpple för allergiker, sol, zon 1-3 (4), god motståndskraft mot mjöldagg och skorv.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Medelstor med fast, saftigt vitrosa fruktkött |
| Smak: | Söt med en svag syrlighet |
| Skörd: | September – Oktober |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Birgit Bonnier, Brunnsäpple, Charlamovsky, Cox’s Pomona, Farmors Juläpple, Filippa, Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Lobo, Melon-/Citronäpple, Mio, Oranie, Rödluvan, Signe Tillisch, Stor Klar Astrakan, Transparente Blanche |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | MM111 |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Frukt: | Medelstor med fast, saftigt vitrosa fruktkött |
| Smak: | Söt med en svag syrlighet |
| Skörd: | September – Oktober |
| Användning: | Bords- och dessertfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Aroma, Amorosa, Birgit Bonnier, Brunnsäpple, Charlamovsky, Cox’s Pomona, Farmors Juläpple, Filippa, Gyllenkroks Astrakan, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Lobo, Melon-/Citronäpple, Mio, Oranie, Rödluvan, Signe Tillisch, Stor Klar Astrakan, Transparente Blanche |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |







