Beskrivning
Sommarmalvan Silver Cup är en lättodlad sommarblomma som trivs på de flesta ljusa platser i trädgården.
Denna sort får ett hav av vackra, rosa blommor och passar bra som snittblomma.
Odling av Malva Silver cup: Så tunt direkt på växtplatsen i april-maj. Mylla fröet ca 1 cm djupt. Gror efter 7-14 dagar beroende på temperatur. Plantorna bildar också ett fint bladverk och fungerar bra som bakgrundsväxt i rabatter.
| Artikel nr | 6689 |
|---|---|
| Såperiod | April-Maj |
| Blomningstid | Juli-Sep |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 60 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Radavstånd | 50 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Lavatera trimestris |
| Räcker till |
Ca. 5 mtr. |
| Färg | Rosa |







