Beskrivning
Pepparmynta är en lättodlad kryddväxt som du enkelt sår från fröer.
Den har blivit populär i exempelvis Mojitodrinkar, men är även god i sallader, desserter och alkoholfria drinkar
Du kan använda din pepparmynta både färsk och torkad. Som torkad är det perfekt i te.
Odling av pepparmynta från frö: Så inomhus i mars-april. Duscha försiktigt efter sådd. Gror efter ca 8 dagar. Plantera ut på växtplatsen när risk för nattfrost är över. Skörda blad efter hand.
| Artikel nr | 7608 |
|---|---|
| Såperiod | Mars-April |
| Växtsätt | Tuvor |
| Höjd | 20 cm |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Radavstånd | 20 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Mentha piperita |
| Periodskörd | Juli-Sept |
| Räcker till |
Ca. 20 planter. |







