Beskrivning
Produktbeskrivning:Härlig plocksallat med krispiga blad och ett kompakt växtsätt. Upprepa sådden varannan vecka för en kontinuerlig tillgång av sallat.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Lactuca sativa Skilton |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Skördetid: | Juni-September |
| Direktsås: | April-Juli |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Räcker till: | 70-80st |







