Beskrivning
Produktbeskrivning:Nätt sommarblomma som har skålformade, himmelsblå blommor. Kallas i England för ”Baby blue eyes”. Den passar i rabatter och stenparti. Växten är ganska gracil med finflikade små blad och utbrett växtsätt. Anspråkslös och lättodlad. Trivs på de flesta lite luckra jordar. Vattna vid torrperioder.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Nemophila menziesii |
| Blomfärg: | Blå |
| Blomningstid: | Juni-Augusti |
| Höjd: | 15-20cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 10cm |
| Förodling: | April |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 10cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 900st |
| Räcker till: | 5-6 m |







