Beskrivning
Produktbeskrivning:Snowmaiden’, ’Black Knight’
Läcker kontrast av blommor i vitt och mörkaste rött, nästan svart. Förgyller sommarens alla buketter. Blommornas doft attraherar humlor, bin och fjärilar. Kan behöva stöd. Klipp bort vissna blommor efter hand eller torka fröställningen till eternell.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Scabiosa atropurpurea |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 90cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April |
| Direktsås: | Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 70st |
| Räcker till: | 30 plantor |







