Beskrivning
Produktbeskrivning:
Elegant liten variant av japansk järnek som bildar lite nivåindelad effekt med sitt grenverk.
Efter blomningen på våren följs svarta bär till hösten.
Små mörkgröna, nästan platta, glänsande, städselgröna blad.
Växer naturligt kuddformigt, kompakt och långsamt.
Lämpar sig sig till formklippnig och bonsai tillverkning.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Ilex crenata Stokes |
| Blomfärg: | Diskreta grönvita blommor i kluster |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Små gröna blanka |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, låg buske |
| Jord: | Väldränerad, fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 – 90 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svarta bär hösten, vintergrön |
| Latinskt namn: | Ilex crenata Stokes |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Små gröna blanka |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, låg buske |
| Jord: | Väldränerad, fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 – 90 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svarta bär hösten, vintergrön |
| Latinskt namn: | Ilex crenata Stokes |
| Blomfärg: | Diskreta grönvita blommor i kluster |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Små, ovalt runda och täta gröna blad, Svarta bär |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, låg buske |
| Jord: | Väldränerad, fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 – 90 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svarta bär hösten, vintergrön |







