Beskrivning
Produktbeskrivning:Blodröda jätteblommor med stor, invändig korsmarkering i vitt. Ytterkanten helt fransad. Lättodlad sommarblomma för rabatt och snitt. OBS! Växten är giftig.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Papaver somniferum Danebrog |
| Blomfärg: | Röd med vit mitt |
| Blomningstid: | Juli-Augusti |
| Höjd: | 65cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Direktsås: | April-Maj / September-Oktober |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 300 frö |







