Beskrivning
Produktbeskrivning:Opievallmo ’Hungarian Blue’ (Papaver somniferum ’Hungarian Blue’) är en ståtlig sort med stora, enkla blommor i en djupviolett nyans, sittande på stadiga stjälkar. Efter blomningen utvecklas dekorativa frökapslar som är perfekta för torkade arrangemang. En fantastisk inslag i rabatter, men OBS! Växten är giftig och bör hanteras med försiktighet.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Papaver somniferum Hungarian Blue |
| Blomfärg: | Djupviolett |
| Blomningstid: | Juli-Augusti |
| Höjd: | 80cm |
| Läge: | Sol |
| Direktsås: | April-Maj / September-Oktober |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 500 frö |







