Beskrivning
Produktbeskrivning:grönvit, maj-juni, små blåsvarta bär hösten, röd höstfärg, femflikiga blad, 4-6m, sol, halvskugga, zon 1-5 (6), klättrar ej med sugfötter, behöver något att klättra på.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Parthenocissus vitacea Trapets ® E |
| Blomfärg: | Grönvita, små blommor i diskreta klasar. |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Ej doft |
| Bladfärg: | Gröna blad, handflikiga med fem smala småblad, sågade, röd höstfärg. |
| Höjd: | 400-600 cm |
| Bredd: | 2 – 3 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 1,2 – 1,8 m |
| Växtzon: | 1 – 5 (6) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Små blåsvarta oätliga bär hösten, femflikiga blad med röd höstfärg, ej luftrötter |







