Beskrivning
Asta är en stor bladpersilja som får frodiga, mörkgröna och lockiga blad. Den är bra till både färsk konsumtion, frysning eller torkning.
Odling av persilja: Försås dina fröer inomhus under våren och utplanteras efter avhärdning när jorden är uppvärmd. Du kan även direktså persilja asta i kruka eller på friland när jorden reder sig. Plantorna kan stå kvar över vintern och ger då en fin skörd efterföljande vår.
| Portionsmängd: | 1 000-2 000 frön |
| Färg: | Grön |
| Såtid: | Mar-Jun/Aug-Sep |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Utvecklingstid: | 80-90 dagar (vår) / 150-180 dagar (höst) |
| Skördetid: | Mar-Okt |
| Sådjup: | 1-2 cm |
| Radavstånd: | 20 cm |
| Plantavstånd: | 5 cm |
| Växtläge: | Sol-halvskugga |
| Årighet: | Tvåårig |
| Engelskt namn: | Parsley ’Astra’ |
| Latinskt namn: | Petroselinum crispum |







