Beskrivning
Produktbeskrivning:
Maxi är en mycket rikgivande och extra tidig buskböna som trivs utmärkt i nordiskt klimat. Lätt att skörda och kan användas på många sätt – kokt, stekt, fryst eller konserverad.
Sås direkt på friland i maj–juni på 3–5 cm djup. Plantavstånd 20 cm, radavstånd 50 cm. Varje påse innehåller ca 20 frön.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Phaseolus vulgaris Maxi |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | Maj-Juni |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 3-5cm |







