Beskrivning
Produktbeskrivning:vit, kopparröda blad, 1,5-2m, maj-juni, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Diable D´ Or´ ® |
| Blomfärg: | Vita, runda i klasar, 5–8cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Kopparröd |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, kraftfull buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Diable D´ Or´ ® |
| Blomfärg: | Vita, runda i klasar, 5–8cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Flikiga blad i purpur/rödbrun; höstfärg i rött och orange; kopparbruna nya skott |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, kraftfull buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Diable D´ Or´ ® |
| Blomfärg: | Vita, runda i klasar, 5–8cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Flikiga blad i purpur/rödbrun; höstfärg i rött och orange; kopparbruna nya skott |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, kraftfull buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Diable D´ Or´ ® |
| Blomfärg: | Vita, runda i klasar, 5–8cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Flikiga blad i purpur/rödbrun; höstfärg i rött och orange; kopparbruna nya skott |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, kraftfull buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Diable D´ Or´ ® |
| Blomfärg: | Vita, runda i klasar, 5–8cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Flikiga blad i purpur/rödbrun; höstfärg i rött och orange; kopparbruna nya skott |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, kraftfull buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Diable D´ Or´ ® |
| Blomfärg: | Vita, runda i klasar, 5–8cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Flikiga blad i purpur/rödbrun; höstfärg i rött och orange; kopparbruna nya skott |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, kraftfull buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Diable D´ Or´ ® |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Kopparröd |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, kraftfull buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Diable D´ Or´ ® |
| Blomfärg: | Vita, runda i klasar, 5–8cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Flikiga blad i purpur/rödbrun; höstfärg i rött och orange; kopparbruna nya skott |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, kraftfull buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Physocarpus opulifolius Diable D´ Or´ ® |
| Blomfärg: | Vita, runda i klasar, 5–8cm, vit knopp |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Flikiga blad i purpur/rödbrun; höstfärg i rött och orange; kopparbruna nya skott |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, kraftfull buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







