Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pinus heldreichii Smidtii |
| Storlek: | 20-25 C5 |
| Blomfärg: | Rödaktiga honblommor, senare brunröda äggrunda kottar |
| Blomningstid: | Maj–Juni |
| Doft: | Mild kåddoft |
| Bladfärg: | Korta, styva mörkgröna barr i knippen om två; stabil vinterfärg |
| Höjd: | 60-100 cm |
| Bredd: | 0,6–1 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Dvärg, rund och kompakt trädform |
| Jord: | Väldränerad, lätt till kalkrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,6–1 m |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Tålig: | Vindtålig och torktålig |







