Beskrivning
Produktbeskrivning:
silvergrå videkissar, mattgröna blad, 9-12m, sol-halvsk, zon 1-6.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Salix caprea |
| Blomfärg: | Silvergrå videkissar |
| Bladfärg: | Mattgrön |
| Höjd: | 600-1000 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Stort träd eller stor buske |
| Jord: | Fuktig till normal, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 400 – 500 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Silvergrå videkissar |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Salix caprea |
| Blomfärg: | Gula till silvergrå videkissar tidigt på våren |
| Blomningstid: | Mars till April |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till elliptiska blad med gråfiltad undersida; höstfärg i gult |
| Höjd: | 600-1000 cm |
| Bredd: | 400-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Stort träd eller stor buske |
| Jord: | Fuktig till normal, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 400 – 500 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Silvergrå videkissar |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Salix caprea |
| Blomfärg: | Gula till silvergrå videkissar tidigt på våren |
| Blomningstid: | Mars till April |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till elliptiska blad med gråfiltad undersida; höstfärg i gult |
| Höjd: | 600-1000 cm |
| Bredd: | 400-500 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Stort träd eller stor buske |
| Jord: | Fuktig till normal, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 400 – 500 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Silvergrå videkissar |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |







