Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, stora blåa bär sommarhöst, 1,5-2m, maj-juni, sol, skugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Viburnum dentatum Blue Muffin ® |
| Blomfärg: | Små, enkla, vitkrämiga blommor i flata klasar, grönvita knoppar; blå bär |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, svagt blommig |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till svagt tandade blad; frisk grönska; höstfärg i gult till rött |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Stora blåa bär sommarhöst |
| Latinskt namn: | Viburnum dentatum Blue Muffin ® |
| Blomfärg: | Små, enkla, vitkrämiga blommor i flata klasar, grönvita knoppar; blå bär |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, svagt blommig |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till svagt tandade blad; frisk grönska; höstfärg i gult till rött, Stora blåa bär sommarhöst |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 160 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Stora blåa bär sommarhöst |







