Beskrivning
Produktbeskrivning:Black Boy
Denna sort av blåklint har blommor i läckert mörk purpur. Lättodlad och med ett gracilt vävande växtsätt. Fin med t ex ringblommor i olika färger. Trivs i näringsrik, väldränerad jord, men är anspråkslös. Kan användas som eternell. Kan sås på hösten för blom till midsommar året efter.
Förodling:Så glest i fuktad såjord. Håll fuktigt. Omplantera till 3-5 plantor/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Ställ ljust och svalt. Utplantera efter sista frost.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Centaurea cyanus Black Boy |
| Blomfärg: | Mörkt purpur |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 60-80cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Maj, Augusti-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 15cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 220st |
| Räcker till: | 4-5 m |







