Beskrivning
Produktbeskrivning:
En kameleont magnolia vars blomfärg ändras under blomningstiden. Dom doftande blommornas kronblad är laxrosa på utsidan med gulgröna flammor och blekgul inuti.
korallrosagul halvdubbel doftande, 3-5m, sol-halvs, zon 1-4(5).
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia Coral Lake |
| Blomfärg: | Stora, halvdubbla med korallrosa till rosagul ton |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Bredd: | 300-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, upprätt och luftigt växande buske eller litet träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia Coral Lake |
| Blomfärg: | Stora, halvdubbla med korallrosa till rosagul ton |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mellanstark söt citruslik |
| Bladfärg: | Stora, ovala, friskt gröna |
| Höjd: | 300-500 cm |
| Bredd: | 300-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, upprätt och luftigt växande buske eller litet träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







