Beskrivning
Produktbeskrivning:
En gulblommande sort vars blomfärg styrs av vårvärmen. Ju varmare vår desto gulare blommor. Därmed kan blomfärgen vara ganska olik från år till år.
Upp til 15cm stora blommor i diameter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Magnolia Elizabeth |
| Blomfärg: | Fyllda rosa‑vita blommor med subtil kontrast, knopp rosa |
| Blomningstid: | Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön, nya blad bronsfärgade |
| Höjd: | 800-1200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhögt träd med något rundad krona |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 500 – 600 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia Elizabeth |
| Blomfärg: | Gräddgul, gul knopp |
| Blomningstid: | Maj |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön, nya blad bronsfärgade |
| Höjd: | 800-1200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhögt träd med något rundad krona |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 500 – 600 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Magnolia Elizabeth |
| Blomfärg: | Fyllda rosa‑vita blommor med subtil kontrast, knopp rosa |
| Blomningstid: | Maj |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Stora, ovala blad i frisk mörkgrön ton; höstfärg i gult |
| Höjd: | 800-1200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhögt träd med något rundad krona |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 500 – 600 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







