Beskrivning
Produktbeskrivning:medelstor, medelfast krispigt gulvitt saftigt fruktkött, frisk söt och svagt syrlig smak, kryddig arom, mognar okt, kan lagras till dec-jan, dessert, bords och hushållsfrukt, bra till ekologisk odling, grönt kulturarv, sol, zon 1-5, skorvresistent.
Produktegenskaper:
| Frukt: | Medelstor med medelfast saftigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Frisk sötma med kryddig arom och en svag syrlighet |
| Skörd: | Oktober, kan lagras till December – Januari |
| Användning: | Bords-, dessert- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Discovery, Filippa, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Lobo, Mio, Signe Tillisch, Transparente Blanche |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Frukt: | Medelstor med medelfast saftigt gulvitt fruktkött |
| Smak: | Frisk sötma med kryddig arom och en svag syrlighet |
| Skörd: | Oktober, kan lagras till December – Januari |
| Användning: | Bords-, dessert- och hushållsfrukt |
| Pollineras av: | Alice, Discovery, Filippa, Ingrid Marie, James Grieve, Katja, Lobo, Mio, Signe Tillisch, Transparente Blanche |
| Förväntad sluthöjd: | 3,5 – 5,5 m |
| Planteringsavstånd: | 5 m |
| Grundstam: | A2 |
| Växtzon: | 1 – 5 |







