Beskrivning
Produktbeskrivning:
Prairie Sun
Härliga, stora, vida blommor, ca 10 cm i diameter. Blombladen är ljust gula i ytterkanten, guldgula längre in och blomman har en effektfull grön mitt. Passar utmärkt i rabatten bland perenner och andra sommarblommor. Härlig till snitt. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet. Klipp bort vissna blommor.
Förodling: Så glest på fuktad såjord. Täck tunt, helst med vermiculite. Låt gro vid 20 – 22 °C. Omplantera till 1 planta/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Ställ ljust och något svalare. Utplantera efter sista frost. Avhärda plantorna innan utplantering.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Rudbeckia hirta var. pulcherrima Praire Sun |
| Blomfärg: | Gul |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 70-80cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 15st |
| Räcker till: | 7-10 plantor |







