Beskrivning
Produktbeskrivning:Toto Gold
En mycket låg sort av sommarrudbeckia. Kompakt växtsätt och översållad av gyllengula blommor med den typiska mörkbruna mitten. Vacker i rabatt, krukor och balkonglådor. Trivs i näringsrik plantjord. Gödsla och vattna rikligt. Även om plantan ser liten ut i början växer den snabbt till sig.
Förodling:Så glest på fuktad såjord. Täck tunt, helst med vermiculite. Låt gro vid 20 – 22 °C. Omplantera till 1 planta/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Ställ ljust och något svalare. Utplantera efter sista frost. Avhärda plantorna innan utplantering.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Rudbeckia hirta var. pulcherrima Toto Gold |
| Blomfärg: | Gul |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 25cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 40st |
| Räcker till: | 25 plantor |







