Beskrivning
Produktbeskrivning:
Liten buske med brett upprätt växtsätt. Överdådig rent vit blomning i maj-juni. Friskt grönt bladverk. Sol-halvskugga. Anspråkslös men gärna näringsrikt och något fuktigt. Häck, grupp, solitär. Höjd 0,5-1 m, bredd 0,8-1 m. Zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Deutzia gracilis |
| Blomfärg: | Vit små stjärnformade |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Bladfärg: | Vårblad ljusgröna, sommarblad gröna och smala |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Rund och tät upprätt buskform, höstblad gulgröna, Lättskött och härdig |
| Tålig: | Stadstålig |
| Latinskt namn: | Deutzia gracilis |
| Blomfärg: | Vit små stjärnformade |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Bladfärg: | Vårblad ljusgröna, sommarblad gröna och smala, höstblad gulgröna |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Rund och tät upprätt buskform, höstblad gulgröna, Lättskött och härdig |
| Tålig: | Stadstålig |







