Beskrivning
Produktbeskrivning:Midnattsblå spiror på kompakta, täta plantor. Rikblommande under hela säsongen. Härdig perenn som blommar första året. Trivs i krukor och planteringar. Bra dragväxt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Salvia nemorosa Merleau Blue |
| Blomfärg: | Blå |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Februari-Mars |
| Direktsås: | Augusti-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn Zon 1-4(5) |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 10 frö |







