Beskrivning
Produktbeskrivning:
grönblå, 30/50cm, blåsvarta ax, april-maj, sol, halvskugga, A, Årets Perenn 2014.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Sesleria heuffleriana |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Blågröna smala, vintergrön |
| Färg, ax / vippa: | Blåsvarta ax |
| Höjd: | 30 / 50 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, kompakt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, naturplantering, kantväxt |
| Jord: | Väldränerad, mullrik |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | A |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |
| Latinskt namn: | Sesleria heuffleriana |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Bladfärg: | Blågröna smala, vintergrön |
| Färg, ax / vippa: | Blåsvarta ax |
| Höjd: | 30 / 50 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, kompakt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, naturplantering, kantväxt |
| Jord: | Väldränerad, mullrik |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | A |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |







