Beskrivning
Produktbeskrivning:
mörkrosa, doft, 2-3m, juni-juli, sol, halvskugga, zon 1-6.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Syringa x prestoniae Miss Canada |
| Blomfärg: | Medelstora klasar i klar till mörkrosa ton |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Stark, söt, tydlig syrendoft |
| Bladfärg: | Avlånga till elliptiska, friskt gröna |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 220 – 260 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







