Beskrivning
Här får du en ovanlig blomma med vackra blågröna blad och små diskreta blålila blommor. Vaxblommor trivs både i sol och halvskugga. De är bra i buketter och du kan odla dina vaxblommor både i rabatten och i krukor.Odling: Så fröerna inomhus i såjord i februari-april. Notera att plantorna inte gillar att bli omplanterade. Därför bör fröerna sås i krukor, i tråg med separata fack eller direkt på växtplatsen när risken för nattfrost är över.Klipp av toppskottet ovanför ett blad eller bladpar när plantan är cirka 10-15 cm hög för att få plantan mer förgrenad.Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | Feb-April |
|---|---|
| Blomningstid | Juni-Aug |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 60 cm |
| Plantavstånd | 15 cm |
| Radavstånd | 15 cm |
| Planteringsdjup | 0,2 cm |
| Vetenskapligt namn | Cerinthe major |







