Beskrivning
Här får du den fina, halvhöga solrosen Buttercream F1. Den blir ca 1 meter hög och du kan odla den både i rabatten och i större krukor på altanen. Den trivs bra i sol och passar utmärkt i buketter.Odling av solros Buttercream: Så dina solrosfröer inomhus april-maj. Notera att plantorna inte gillar att bli omplanterade. Därför bör fröerna sås i krukor eller i tråg med separata fack. Du kan även så fröerna direktsås på växtplatsen när risken för nattfrost är över.Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | April-Juni |
|---|---|
| Blomningstid | Juli -Sept |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 100 cm |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Helianthus annuus |







